El Dokuma Halı İhracatı Artıyor

bitiyoo.com

El Dokuma Halı İhracatı Artıyor

bitiyoo.com

El dokuma halı ihracatı  artıyor demiştik. El dokuması halı adından da anlaşılabileceği üzere elle ile işlenen son derece kaliteli ve şık halılardır.

El dokuması halıların Türkiye’de son derece büyük bir öneme sahip olması ve adeta Türkiye’yi temsil ediyor olması hem Türklerin hem de ülkemize gelen yabancı turistlerin söz konusu halıları yoğun bir şekilde tercih etmesini sağlamaktadır.

Siz de birbirinden şık ve kusursuz el dokuması halıları tercih ederek evinizin çok daha şık bir görünüme sahip olmasını sağlayabilir ve kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

El işçiliğin en iyilerini sergileyen el dokuması halı ve kilim serisini sizlere sunmaktan gurur duyuyoruz. El dokuması halı ve kilimlerimizin her biri son derece kaliteli ve kusursuz bir şekilde hazırlanarak sizler için satışa sunulmaktadır.

En Kaliteli El Dokuması Halı

Geleneksel Türk motifleri ve bireysel tasarımcılar tarafından oluşturulan diğer tasarımlar, dokuma halı desenlerinde son derece yoğun bir şekilde kullanılır.

Bazı tasarımlar İznik çini sanatından veya geleneksel folklor kostümlerinden esinlenerek oluşturulabilmektedir. Bazen antika halıların kopyaları müzeden izin alınarak oluşturulabilir.

Bazende göçebeler, tasarım açısından benzersiz oldukları ve hatta yüzeylerinde ipek halılardan daha pürüzlü oldukları için değeri çok daha yüksek olan el yapımı halılar sunarlar.

Dokumalarda pamuk ve pamuk, pamuk ve yün, yün ve yün, ipek ve ipek kombinasyonları kullanılmaktadır.

İpek, ağırlıklı olarak üretim için en iyi yer olan Bursa’da üretilmektedir. Türkiye’de üretilen ham ipeğin tamamına yakını ipek halı dokumacılığında, bir kısmı da tekstil ve medikal sanayinde (katgüt) kullanılmaktadır.

El Dokuması Halı Tarihi

Kilimler ve halılar için el dokuma tekniğinin ne zaman ve nerede başladığı bilinmemekle birlikte kuşkusuz genel bağlamda halı dokuma sanatı Orta Asya’da başlamıştır.

O bölgede yaşayan ve şiddetli hava şartlarına maruz kalan aşiretler, çadırlarını izole etmek için tiftik (keçi) yünü kullanmaya başlamışlardı. Göçebe çadırları daha rahat hale getirmek için ilk kez düz dokuma tekniği kullanılmıştır. Daha sonra ise düğüm tekniği ortaya çıkmıştır.

Türk halıları, ister düğümlü ister düz dokuma olsun Türklerin yarattığı en mükemmel zanaattır. Zengin renkleri, sıcak tonları, sıra dışı dokumaları ve geleneksel motifleri Türk halılarını yüzyıllardır dünya çapında ünlü kılmıştır.

Kusurlu dokuma tekniği ile yapılan ince halı türlerine ise “kilim” denir. En az el dokuması halılar kadar yoğun bir şekilde talep gören kilimleri de tercih ederek evinizin kusursuz bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Halılarda kullanılan teknikler ve motifler bölgelere göre farklılık gösterse de bir halının yaşını öğrenmek istediğimizde teknik ve motiflerin oldukça benzer olduğu anlaşılmaktadır.

Bu durumda kullanılan iplik ve renkler yaklaşık bir tarih belirlememize yardımcı olur, ancak sentetik boyalar 1880’lerde Türkiye pazarına girmiştir.

Desenleriyle bize geçmişten hikayeler anlatan kilimler, evlerimizin her köşesini süslüyor. Bir halının iddia edilen değeri hakkında konuşurken, anlamak için bir uzman olmanız gerekir.

El Dokuma Halı Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

El dokuma halı tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Söz konusu el dokuma halı tercihinde dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

Yünün Kalitesi

Halılarda kullanılan yünün saf yeni bir yün olması ve liflerinin son derece uzun yapağından seçilmiş olması son derece önemlidir. İçerisinde elyaf ve kalitesiz yün olmayan halıları tercih etmelisiniz.

Boya Kalitesi

Halılarda tercih edilen boyaların kalitesi de son derece önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Bu noktada boya kalitesine dikkat ederek kaliteli ve kusursuz bir halıya sahip olabilirsiniz. Bunun için boya kalitesine ve kök boya kullanımına halı tercihinde dikkat etmelisiniz.

Desen ve Eve Uyumu

Ev dokuması halı tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise halıların deseni ve evinizde ki dekorasyon ile olan uyumudur.

Bu noktada eviniz için uygun ve diğer mobilyalarınız ile uyumlu halılar tercih ederek son derece şık bir tercih gerçekleştirebilirsiniz.

Örneğin evinizde avangarde mobilyalar tercih ettiyseniz el dokuması halı modellerini de aynı ağırlıkta tercih etmelisiniz. Böylelikle halınız ve mobilyalarınız arasında son derece iyi bir uyum elde edebilirsiniz.

El Dokuması Halı Nasıl Sipariş Edilir ?

El dokuması halı ve kilim siparişi vermek çok kolay. Mağaza sayfamızdan ürünleri tüm detaylarıyla görebilir, bilgi edinebilir, aklınıza takılan her konuda bize ulaşabilirsiniz.

Bitiyoo Sanal Mağazacılık

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *