El Dokuma Halı Genel Bilgiler

halı

El Dokuma Halı Genel Bilgiler

El Dokuma Halı ürünlerimiz hakkında genel bilgiler.

El dokuma halı uzun yıllar kullanabileceğiniz, eskidikçe değeri artan, nesilden nesile miras bırakabileceğiniz halılar ve kilimlerdir.

Evlerinizi süsleyecek dekoratif modellerle oluşturulan bu nadide eserlerde,

Yörük kızları, karşısında hiçbir model bulunmadan, basit çizgilerden bin bir çeşit motifler ortaya çıkarmışlar ve bu motifleri halıya uyumlu bir şekilde yansıtmışlardır.

Ülkemizde dokunan halılarda Türk motifleri hakim desen olarak yerini almıştır. Halılarda; koyu mavi, koyu kırmızı, yeşil, krem, kahverengi, sarı ve az miktarda beyaz ve siyah renkler kullanılmıştır.

Genellikle Anadolu’da dokunan halılarda; sümbül, karanfil, lale, Nar çiçeği, çilek, asma filizi, çalı, çengel, mezar taşı, kilit, leğen, ibrik, sakal tarafı, güvercin, gonca, gül, çiçek demeti, kandil ve sarmaşık motifleri desen olarak kullanılmıştır.

Halılarda Renk Uyumu

Motiflerde renk uyumuna özen gösterilmiş ve görselliğin mükemmelliğine önem verilmiştir. Halıda kalite dendiği zaman ilk akla gelen, halının belli bir ölçü birimi içindeki (cm2, dm2 veya m2 gibi) düğüm sayısıdır.

Bu ölçüler içindeki düğüm sayıları arttıkça buna bağlı olarak ta halının kalitesi artar. Halının kalitesini etkileyen diğer faktörler de vardır. Bunlar; ipin kalitesi, boya hammaddelerinin organik olması, motiflerin hatasız dokunması, desen yerleştirmedeki özen, renk uyumu gibi faktörlerdir.

Ürünler, Atkı, çözgü ve düğümleri %100 saf yapağı yününden çıkrık ve el kirmanlarında iğrilmiş iplerden el emeği ve göz nuru ile el tezgahlarında dokunmuştur.

Halı ve Bitkisel Boyalar 

İplerin boyanmasında bitkisel kökenli zenginleştirilmiş boyalar kullanılmıştır. Bundan elli yıl öncesine kadar dokunan halılarda, İç Anadolu bölgesinde değişik yörelerde yetiştirilen; cehri çalısı, yeşil ceviz kabuğu, mazı, palamut, somak, nar kabuğu, sarı ot kökü, soğan kabuğu gibi bitkilerden elde edilen boyalar kullanılırdı.

Yıllar geçtikçe bu boyalarla boyanan halılar silindikçe parlar ve güzelleşir. O yüzden Antik yani elli ile yüz yıl öncesi dokunan halıların kıymeti zaman geçtikçe artmaktadır. Günümüzde el dokuma halılarda kullanılan boyalar bitkisel menşeili alizarin ve indigo boyalardır.

 

 

 

LEAVE A COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *